Bezpieczny Brzeg [wywiad]

Dodane przez Wojciech Komarzyński dnia 7 czerwca 2013 o godzinie 15:36

logo_panoramaO organizacji konferencji ?Bezpieczny Brzeg? dotyczącej bezpieczeństwa powodziowego rozmawiamy z jej organizatorem ? radnym Rady Miejskiej Brzegu Wojciechem Komarzyńskim. Po co takie spotkanie? Skąd pomysł na taką konferencję? Do kogo jest skierowana?

Wojciech Komarzyński: Zacznę od tego, że sprawa jest dla mnie bardzo istotna. Sam jestem mieszkańcem terenu zagrożonego powodzią, czyli Wyspy Odrzańskiej. Na własne oczy widziałem dramat wielu ludzi. Moich sąsiadów, wielu okolicznych przedsiębiorców, którzy tracili często dorobek całego życia. Kiedy zostałem radnym, postanowiłem sobie, że ten problem będzie dla mnie priorytetem i będę podejmował wszelkie możliwe działania, które mają go w jakiś sposób przybliżyć do rozwiązania. Konferencja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na ten problem przedstawicieli władz różnego szczebla. Zaprosiłem, między innymi p.o. Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Edwarda Nawirskiego, Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Zbigniewa Bahryja, przedstawicieli Ministerstwa Ochrony Środowiska, Wojewodę i Marszałka. Oprócz nich, czyli przedstawicieli instytucji bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powodziowe, zaprosiłem także przedstawicieli władz lokalnych: starostę, burmistrza, radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Spotkanie jest, oczywiście, otwarte dla wszystkich. Odbędzie się w poniedziałek, 17 czerwca o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej przy ulicy Sportowej na stadionie miejskim. W założeniu uczestnicy konferencji wskażą i omówią problemy bezpieczeństwa powodziowego na terenie Brzegu, a przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za te problemy przynajmniej nakreślą perspektywy ich rozwiązania. Oczywiście przewidziana jest też dyskusja wszystkich uczestników. Korzystając z okazji, chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców na tę konferencję.

 

Niedawno odbyła się podobna konferencja zorganizowana przez starostę. To nie jest swego rodzaju powielanie i powtarzanie takich samych spotkań?

Wojciech Komarzyński: Myślę, że nie. To raczej potwierdzenie i dodatkowe podkreślenie, że ten problem jest bardzo istotny dla naszej lokalnej społeczności. O tej konferencji dowiedziałem się, kiedy osobiście zapraszałem Starostę na moje spotkanie. Uczestniczyłem w niej i uważam, że to był ważny głos. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy się angażują w sprawę poprawy bezpieczeństwa powodziowego. To nie tylko spotkania i konferencje. Są też praktyczne i namacalne działania. Jestem wdzięczny za działania stowarzyszenia ?Zagrożona Wyspa?, które wraz z Opolską Izbą Gospodarczą zrealizowało przedsięwzięcie polegające na budowie muru oporowego wzdłuż ulicy Grobli. Zresztą pomysł konferencji był jedną z konkluzji ze spotkania stowarzyszenia, w którym kiedyś uczestniczyłem. Pierwszy krok został zrobiony. To trzeba kontynuować. Wyspa jest cały czas zagrożona, a przecież to miejsce, w którym mieszka ośmiuset mieszkańców, funkcjonuje tu ponad 50 poważnych przedsiębiorstw i strategiczny obiekt, czyli oczyszczalnia ścieków.

bezpiecznybrzeg

To nie pierwsze pańskie działania w tej sprawie?

Wojciech Komarzyński: Oczywiście, że nie. Jako rada miejska wiele razy podnosiliśmy ten problem. Przyjęliśmy uchwały zawierające apele do innych instytucji w tej sprawie. Jeden z takich projektów był moim autorskim i w odpowiedzi dowiedziałem się, że o Brzegu myśli się w perspektywie lat 2025-2030. To jest niewiarygodne. Uważam, że bezpieczeństwo jest podstawową wartość, jaką trzeba zapewnić mieszkańcom.

 

A jeśli konferencja skończy się, jak wiele tego typu spotkań, stwierdzeniem, że na to wszystko nie ma pieniędzy? Czy warto coś takiego organizować?

Wojciech Komarzyński: Oczywiście, istnieje taka możliwość, że konferencja nie będzie żadnym przełomem w sprawie zabezpieczenia powodziowego. Ale wychodząc z takiego założenia, możemy przecież stwierdzić: nie róbmy niczego, bo i tak to nie przyniesie skutku! Ja mam nadzieję, że choć w niewielkim stopniu będzie to spotkanie, które przybliży nas do pozytywnego zakończenia naszych starań w zakresie skutecznego zabezpieczenia się przed powodzią. Tego typu konferencje pokazują decydentom, że problem jest ważny dla mieszkańców i niejako mogą wymusić konkretne działania.

 

Życzę sukcesu i dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Paweł KowalczykDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.