Wojciech Komarzyński o planach wobec „Zielonki”

Dodane przez Wojciech Komarzyński dnia 24 września 2019 o godzinie 16:59

wojtek-komarzynski-na-zielonce-2019-brzeg24-2We wtorek (24.09), kandydat Prawa i Sprawiedliwości na posła spotkał się z dziennikarzami na kolejnym briefingu prasowym. Tym razem Wojciech Komarzyński poruszył temat terenów inwestycyjnych w Brzegu, które miasto zakupiło w 2014 roku. Obecny burmistrz Jerzy Wrębiak planuje sprzedać 54 h gruntów, nie informując ani radnych, ani mieszkańców – kto będzie nabywcą i jaki charakter będzie miała ewentualna inwestycja.

– Znajdujemy się na terenach, które Brzeg nabył w 2014 roku. Wówczas pełniłem funkcję radnego mojej pierwszej kadencji. To była bardzo dobra decyzja, zakupiono ponad 50 hektarów gruntów przy ul. Małujowickiej za kwotę około trzech milinów złotych. Dziś te tereny są warte około dziewięciu milionów złotych – mówił Wojciech Komarzyński.
Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Burmistrz Jerzy Wrębiak przygotował projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody (przez radnych – przyp. red.) na zbycie tej nieruchomości. Co ciekawe, włodarz miasta w uzasadnieniu nie informuje radnych o ewentualnym nabywcy gruntów, ani o jakim charakterze działalność miałaby tam powstać, do czego odniósł się Komarzyński.

– W ubiegły piątek otrzymałem materiały sesyjne. Jeżeli pojawił się inwestor i będzie chciał zlokalizować tutaj ciekawą inwestycję, która przysporzy wiele miejsc pracy i wpływy do kasy miejskiej, to bardzo nas to ucieszy, ale niestety ta uchwała ani przekazane informacje radnym nie zawierają takich informacji. Uchwała zawiera lakoniczne informacje, z których nic konkretnego nie wynika – tłumaczy radny miejski.

– Chciałbym wiedzieć na jaki cel zostanie przeznaczona ta nieruchomość, abyśmy nie zostali zaskoczeni, że będzie to inwestycja w jakiś sposób niekorzystna dla mieszkańców, przynosząca niewspółmierne zyski dla miasta. Znamy takie inwestycje, które są oprotestowywane przez mieszkańców, bo są np. szkodliwe dla środowiska, czy uciążliwe dla lokalnej społeczności. Chcę zadeklarować, że to będzie dla punkt honoru, aby tutaj sprowadzić inwestora, właśnie takiego, który zaproponuje korzystne warunki. Poświęcę bardzo dużo energii, czasu i położę wszystkie siły, aby przy współpracy z Wałbrzyską Strefą Ekonomiczną sprowadzić takiego inwestora do Brzegu – zapowiada Komarzyński.

Przypomnijmy, że Gmina Brzeg nabyła tereny przy ul. Małujowickiej od Agencji Mienia Wojskowego w czerwcu 2014 roku. Za 54 hektary gruntu miasto zapłaciło 2.391,680 zł. Ówczesny burmistrz Wojciech Huczyński nabył tę nieruchomość z zamiarem utworzenia w mieście terenów inwestycyjnych. Jeszcze w 2014 roku zdążył z miejską spółką PWiK doprowadzić pod bramę „Zielonki” sieć wodociągową. Po zmianie władzy nieruchomość przy ul. Małujowickiej zyskała plan zagospodarowania przestrzennego i została wykarczowana, jednak do dziś nie doczekała się dalszego uzbrojenia w media.

wojtek-komarzynski-na-zielonce-2019-brzeg24-2Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.